Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
Rogers RT/duroid 5870 high frequency material is glass microfiber reinforced PTFE composites which is designed for exacting stripline and microstrip circuit applications.
Item NO.:
BIC-014-v4.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaColor:
WhiteShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 daysRogers RT/Duroid 5870 10mil 0.254mm High Frequency PCB for Commercial Aireline Broadband Antennas
The exceptional dielectric constant uniformity results from its randomly oriented microfibers. The dielectric constant of RT/duroid 5870 is uniform from panel to panel and is constant over a wide frequency range. Its low dissipation factor extends the usefulness of RT/duroid 5870 to Ku-band and above. RT/duroid 5870 materials are easily cut, sheared and machined to shape. They are resistant to all solvents and reagents, hot or cold, normally used in etching printed circuits or in plating edges and holes.
PCB Specifications:
| PCB SIZE | 100 x 68mm=1up |
| BOARD TYPE | Double sided PCB |
| Number of Layers | 2 layers |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | NO |
| LAYER STACKUP | copper ------- 35um(1 oz)+plate TOP layer |
| RT/duroid 5870 0.254mm | |
| copper ------- 35um(1oz) + plate BOT Layer | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 8.8 mil / 10.5mil |
| Minimum / Maximum Holes: | no |
| Number of Different Holes: | no |
| Number of Drill Holes: | no |
| Number of Milled Slots: | 0 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control: | no |
| Number of Gold finger: | 0 |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | RT/duroid 5870 0.254mm |
| Final foil external: | 1oz |
| Final foil internal: | N/A |
| Final height of PCB: | 0.3 mm ±0.1 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | OSP |
| Solder Mask Apply To: | N/A |
| Solder Mask Color: | N/A |
| Solder Mask Type: | N/A |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | N/A |
| Colour of Component Legend | N/A |
| Manufacturer Name or Logo: | N/A |
| VIA | NO |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Data Sheet of Rogers RT/duroid 5870:
| Property | RT/duroid 5870 | Direction | Units | Condition | Test Method | |
| Dielectric Constant,εProcess |
2.33 2.33±0.02 spec. |
Z | N/A |
C24/23/50 C24/23/50 |
1 MHz
IPC-TM-650 2.5.5.3 10 GHz IPC-TM 2.5.5.5 |
|
| Dielectric Constant,εDesign | 2.33 | Z | N/A | 8GHz to 40 GHz | Differential Phase Length Method | |
| Dissipation Factor,tanδ |
0.0005 0.0012 |
Z | N/A |
C24/23/50 C24/23/50 |
1
MHz IPC-TM-650 2.5.5.3 10 GHz IPC-TM 2.5.5.5 |
|
| Thermal Coefficient of ε | -115 | Z | ppm/℃ | -50℃to 150℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 | |
| Volume Resistivity | 2 x 107 | Z | Mohm cm | C/96/35/90 | ASTM D 257 | |
| Surface Resistivity | 3 x 107 | Z | Mohm | C/96/35/90 | ASTM D 257 | |
| Specific Heat | 0.96(0.23) | N/A |
j/g/k (cal/g/c) |
N/A | Calculated | |
| Tensile Modulus | Test at 23℃ | Test at 100℃ | N/A | MPa(kpsi) | A | ASTM D 638 |
| 1300(189) | 490(71) | X | ||||
| 1280(185) | 430(63) | Y | ||||
| Ultimate Stress | 50(7.3) | 34(4.8) | X | |||
| 42(6.1) | 34(4.8) | Y | ||||
| Ultimate Strain | 9.8 | 8.7 | X | % | ||
| 9.8 | 8.6 | Y | ||||
| Compressive Modulus | 1210(176) | 680(99) | X | MPa(kpsi) | A | ASTM D 695 |
| 1360(198) | 860(125) | Y | ||||
| 803(120) | 520(76) | Z | ||||
| Ultimate Stress | 30(4.4) | 23(3.4) | X | |||
| 37(5.3) | 25(3.7) | Y | ||||
| 54(7.8) | 37(5.3) | Z | ||||
| Ultimate Strain | 4 | 4.3 | X | % | ||
| 3.3 | 3.3 | Y | ||||
| 8.7 | 8.5 | Z | ||||
| Moisture Absorption | 0.02 | N/A | % | 0.62"(1.6mm) D48/50 | ASTM D 570 | |
| Thermal Conductivity | 0.22 | Z | W/m/k | 80℃ | ASTM C 518 | |
| Coefficient of Thermal Expansion |
22 28 173 |
X Y Z |
ppm/℃ | 0-100℃ | IPC-TM-650 2.4.41 | |
| Td | 500 | N/A | ℃TGA | N/A | ASTM D 3850 | |
| Density | 2.2 | N/A | gm/cm3 | N/A | ASTM D 792 | |
| Copper Peel | 27.2(4.8) | N/A | Pli(N/mm) |
1oz(35mm)EDC
foil after solder float |
IPC-TM-650 2.4.8 | |
| Flammability | V-0 | N/A | N/A | N/A | UL 94 | |
| Lead-free Process Compatible | Yes | N/A | N/A | N/A | N/A | |
Manufacturing process:
Top 10 Sales of Rogers PCB:
BICHENG PCB EQUIPMENT:
Previous:
Rogers RO4730G3 High Frequency PCB 2 Layer 20mil 0.508mm DK3.0 PCBNext:
Rogers 60mil 1.524mm RO4350B Double Sided RF Patch PCBIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
2-Layer RO4350B LoPro PCB 4mil Rogers Substrate Immersion Gold Blue Solder Mask
Wangling F4BTMS1000 High DK10.2 Laminate 2-layer 10mil OSP Custom PCB
Wangling F4BME217 PCB 1mm Thick DK2.17 Substrate 2-Layer Bare Copper
Rogers CLTE-MW PCB 2.9mil 2-layer Immersion Gold No Solder Mask Black Silkscreen
2-Layer RF-10 AGC Taconic High Frequency PCB 10mil ENEPIG DK10.2 Laminate
14-Layer Panasonic M6 R-5775(N) Laminate High Speed PCB ENEPIG Green Solder Mask
8-Layer RO4350B Tg180 FR-4 Mixed Dielectric Material PCB Blind Buried Via ENIG
4-layer RT/duroid 5880+TG175 FR4 Hybrid PCB with ENIG Controlled Depth Slots
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported