Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
IT-180ATC is an advanced high Tg (175℃ by DSC)
multifunctional filled epoxy with high thermal reliability and CAF resistance.
Item NO.:
BIC-506-v82.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 days
High Tg Multi-layer Printed Circuit Board (PCB) on IT-180ATC and IT-180GNBS Lead Free Compliance
(Printed Circuit Boards are custom-made products, the picture and parameters shown are just for reference)
General Description
It’s suitable for various applications and can pass 260℃ lead free assembly. Thickness ranges 0.5mm to 3.2mm, copper weight 0.5oz to 3oz.
Applications
Automotive (Engine room ECU)
Multilayer and HDI PCB
Backplanes
Data Storage
Server and Networking
Telecommunications
Heavy Copper
Key Features
Low CTE
High heat resistance
Excellent CAF resistance
Good through-hole reliability
Our PCB Capability (IT-180ATC)
| PCB Material: | High Tg, Lead Free High Reliability Epoxy Resin |
| Designation: | IT-180ATC |
| Dielectric constant: | 4.4 at 1GHz |
| Layer count: | Double Layer, Multilayer, Hybrid PCB |
| Copper weight: | 0.5oz (17 µm), 1oz (35µm), 2oz (70µm), 3oz (105µm) |
| PCB thickness: | 0.6mm, 0.8mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.6mm, 1.8mm, 2.0mm, 2.4mm, 3.0mm, 3.2mm |
| PCB size: | ≤400mm X 500mm |
| Solder mask: | Green, Black, Matt Black, Blue, Matt Blue, Yellow, Red etc. |
| Surface finish: | Bare copper, HASL, ENIG, OSP, Immersion tin, Immersion Silver etc.. |
| Technology: | HDI, Via in pad, Impedance Control, Blind via/Buried via, Edge Plating, BGA, Countsunk Holes etc. |
General Properties of IT-180ATC
| Items | IPC TM-650 | Typical Value | Unit |
| Peel Strength, minimum | 2.4.8 | lb/inch | |
| A. Low profile copper foil | 5 | ||
| B. Standard profile copper foil | 8 | ||
| Volume Resistivity | 2.5.17.1 | 1x109 | MW-cm |
| Surface Resistivity | 2.5.17.1 | 1x108 | MW |
| Moisture Absorption, maximum | 2.6.2.1 | 0.1 | % |
| Permittivity (Dk, 50% resin content) | -- | ||
| A. 1MHz | 2.5.5.9 | 4.5 | |
| B. 1GHz | 2.5.5.9 | 4.4 | |
| Loss Tangent (Df, 50% resin content) | -- | ||
| A. 1MHz | 2.5.5.9 | 0.014 | |
| B. 1GHz | 2.5.5.9 | 0.015 | |
| Flexural Strength, minimum | N/mm2 | ||
| A. Length direction | 2.4.4 | 500-530 | |
| B. Cross direction | 410-440 | ||
| Thermal Stress 10 s at 288°C | |||
| A. Unetched | 2.4.13.1 | Pass | Rating |
| B. Etched | Pass | ||
| Flammability | UL94 | V-0 | Rating |
| Comparative Tracking Index (CTI) | IEC 60112 / UL 746 | CTI 3 (175-249) | Class (Volts) |
| Glass Transition Temperature(DSC) | 2.4.25 | 175 | ˚C |
| Decomposition Temperature | 2.4.24.6 | 345 | ˚C |
| X/Y Axis CTE (40℃ to 125℃) | 2.4.41 | 11-13 / 13-15 | ppm/˚C |
| Z-Axis CTE | |||
| A. Alpha 1 | 45 | ppm/˚C | |
| B. Alpha 2 | 2.4.24 | 210 | ppm/˚C |
| C. 50 to 260 Degrees C | 2.7 | % | |
| Thermal Resistance | |||
| A. T260 | 2.4.24.1 | >60 | Minutes |
| B. T288 | 20 | Minutes |
MANUFACTURING PROCESS:


BICHENG MAIN COURIERS:
Previous:
Multilayer Printed Circuit Board 8-Layer PCBs Built On Tg175℃ FR-4 With Immersion GoldNext:
High Tg Lead Free Multi-layer PCB Built on TU-768 Core and TU-768P PrepregIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
WL-CT440 PCB 30mil 0.762mm Wangling Laminate ENIG Finish No Solder Mask
TP1600 PCB 31.49mil High DK16 Wangling Laminate Pure Gold Plating
TLX-9 PCB 10mil 0.254mm Taconic High Frequency Laminate EPIG Nickle-free
2-Layer RT/duroid 6006 PCB 10mil Rogers Substrate Immersion Silver No Solder Mask
2-layer RO4533 PCB 20mil Rogers Laminate Immersion Gold Green Solder Mask
2-Layer RO4350B LoPro PCB 4mil Rogers Substrate Immersion Gold Blue Solder Mask
Wangling F4BTMS1000 High DK10.2 Laminate 2-layer 10mil OSP Custom PCB
Wangling F4BME217 PCB 1mm Thick DK2.17 Substrate 2-Layer Bare Copper
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported