Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
This type of 4-layer circuit board is built on
Panasonic Megtron6 (M6) R-5775G high speed low loss material.
Item NO.:
BIC-174-v38.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 daysM6 High Speed PCB Panasonic R-5775 Low Loss Multilayer Circuit Board
(Printed Circuit Boards are custom-made products, the picture and parameters shown are just for reference)
Brief Introduction:
Outer layer with 1oz copper weight and black solder mask printed on both top and bottom side.Pads are plated with electroless nickel and immersion gold (ENIG). Every 50 boards are vaccum packed for shipment.
PCB Specifications:
| PCB SIZE | 95 x 96mm=1up |
| BOARD TYPE | Multilayer PCB |
| Number of Layers | 4 layers |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | YES |
| LAYER STACKUP | copper ------- 17um(0.5 oz)+plate TOP layer |
| Prepreg | |
| copper ------- 18um(0.5 oz) | |
| R-5775G 0.25mm | |
| copper ------- 18um(0.5 oz) | |
| Prepreg | |
| copper ------- 17um(0.5 oz)+plate BOT layer | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 4 mil / 4 mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.3 mm / 6.0 mm |
| Number of Different Holes: | 2 |
| Number of Drill Holes: | 6 |
| Number of Milled Slots: | 1 |
| Number of Internal Cutouts: | no |
| Impedance Control: | no |
| Number of Gold finger: | 0 |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | R-5775G |
| Final foil external: | 1.0 oz |
| Final foil internal: | 0.5 oz |
| Final height of PCB: | 0.8 mm ±0.1 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | Immersion gold, 22% |
| Solder Mask Apply To: | Top Layer and Bottom layer |
| Solder Mask Color: | Black |
| Solder Mask Type: | Kuangshun |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | Top Layer |
| Colour of Component Legend | White |
| Manufacturer Name or Logo: | N/A |
| VIA | Plated through hole(PTH), minimum size 0.3mm. |
| FLAMIBILITY RATING | 94V-0 |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Manufacturing Process of Multi-layer PTH PCB (via filled):
Main Applications:
CAPABILITY:
2500-3000 types each month.
SERVICE AREA:
North America, Oceania, Southeast Asia, Eastern Europe, Africa, Latin America, Western & Southern Europe, Northern Europe, Central & South Asian, Middle East.
BICHENG PCB WORKSHOP:
BICHENG PCB CERTIFICATE:
BICHENG MAIN COURIERS:
Previous:
High Tg Lead Free Multi-layer PCB Built on TU-768 Core and TU-768P PrepregNext:
M6 High Speed Low Loss Multilayer Printed Circuit Board Megtron 6 PCBIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
WL-CT440 PCB 30mil 0.762mm Wangling Laminate ENIG Finish No Solder Mask
TP1600 PCB 31.49mil High DK16 Wangling Laminate Pure Gold Plating
TLX-9 PCB 10mil 0.254mm Taconic High Frequency Laminate EPIG Nickle-free
2-Layer RT/duroid 6006 PCB 10mil Rogers Substrate Immersion Silver No Solder Mask
2-layer RO4533 PCB 20mil Rogers Laminate Immersion Gold Green Solder Mask
2-Layer RO4350B LoPro PCB 4mil Rogers Substrate Immersion Gold Blue Solder Mask
Wangling F4BTMS1000 High DK10.2 Laminate 2-layer 10mil OSP Custom PCB
Wangling F4BME217 PCB 1mm Thick DK2.17 Substrate 2-Layer Bare Copper
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported