Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
ThunderClad 2 ( TU-883 ) is a very low loss category material based on a high performance resin.
Item NO.:
BIC-508-v84.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 daysLow Loss Printed Circuit Board (PCB) onTU-883 SubstrateandTU-883P Prepreg Multi-layer TU-883 PCB
(Printed Circuit Boards are custom-made products, the picture and parameters shown are just for reference)
General Description
This material is reinforced with regular woven E-glass and designed with very low dielectric constant and dissipation factor resin system for high speed low loss, radio frequency and wireless applications. ThunderClad 2 material is suitable for environmental protection lead free process and also compatible with FR-4 processes. ThunderClad 2 laminates also exhibit excellent moisture resistance, improved CTE, superior chemical resistance, thermal stability and CAF resistance.
Applications
Radio frequency
Backplane, High performance computing
Line cards, Storage
Servers, Telecom, Base station, Office Routers
Performance and Processing Advantages
Excellent electrical properties
Dielectric constant less than 4.0
Dissipation factor less than 0.005
Stable and flat Dk/Df performance over frequency and temperature
Compatible with modified FR-4 processes
Excellent moisture resistance and Lead Free reflow process compatible
Improved z-axis thermal expansion
Anti-CAF capability
Excellent through-hole and soldering reliability
Halogen Free
Our PCB Capabilities (TU-883)
| PCB Material: | High Temperature Resin |
| Designation: | TU-883 |
| Dielectric constant: | 3.60 at 1GHz |
| Layer count: | Double Layer, Multilayer, Hybrid PCB |
| Copper weight: | 0.5oz (17 µm), 1oz (35µm), 2oz (70µm), 3oz (105µm) |
| PCB thickness: | 0.5mm,0.6mm, 0.8mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.6mm |
| PCB size: | ≤400mm X 500mm |
| Solder mask: | Green, Black, Matt Black, Blue, Matt Blue, Yellow, Red etc. |
| Surface finish: | Bare copper, HASL, ENIG, OSP, Immersion tin, Immersion Silver etc.. |
| Technology: | HDI, Via in pad, Impedance Control, Blind via/Buried via, Edge Plating, BGA, Countsunk Holes etc. |
Typical Properties of TU-883
| Typical Values | Test Condition | SPEC | |
| Thermal | |||
| Tg (DMA) | 220 °C | ||
| Tg (TMA) | 170 °C | E-2/105+des | N/A |
| Td (TGA) | 420 °C | ||
| CTE z-axis α1 | 35 ppm/°C | Pre-Tg | < 60 ppm/°C |
| CTE z-axis α2 | 240 ppm/°C | Post-Tg | < 300 ppm/°C |
| CTE z-axis | 2.50% | 50 to 260°C | < 3.0% |
| Thermal Stress, Solder Float, 288°C | > 60 sec | A | > 10 sec |
| T-260 | > 60 min | > 30 min | |
| T-288 | > 60 min | E-2/105+des | > 15 min |
| T-300 | > 60 min | ||
| Flammability | 94V-0 | E-24/125+des | 94V-0 |
| Electrical | |||
| Permittivity (RC63%) | |||
| 1GHz (SPC method) | 3.60 | ||
| 5GHz (SPC method) | 3.58 | C-24/23/50 | N/A |
| 10GHz (SPC method) | 3.57 | ||
| Loss Tangent (RC63%) | |||
| 1GHz (SPC method) | 0.0030 | ||
| 5GHz (SPC method) | 0.0037 | C-24/23/50 | N/A |
| 10GHz (SPC method) | 0.0046 | ||
| Volume Resistivity | > 1010MΩ•cm | C-96/35/90 | > 106MΩ•cm |
| Surface Resistivity | > 108MΩ | C-96/35/90 | > 104MΩ |
| Electric Strength | > 40 KV/mm | - | > 30 KV/mm |
| Dielectric Breakdown Voltage | > 50 KV | - | > 40 KV |
| Mechanical | |||
| Young’s Modulus | |||
| Warp Direction | 28 GPa | A | N/A |
| Fill Direction | 26 GPa | ||
| Flexural Strength | |||
| Lengthwise | > 60,000 psi | A | > 60,000 psi |
| Crosswise | > 50,000 psi | A | > 50,000 psi |
| Peel Strength, 1.0 oz. Cu foil | 4~6 lb/in | A | > 4 lb/in |
| Water Absorption | 0.08% | E-1/105+des+D-24/23 | < 0.8 % |


BICHENG MAIN COURIERS:
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
14-Layer Panasonic M6 R-5775(N) Laminate High Speed PCB ENEPIG Green Solder Mask
8-Layer RO4350B Tg180 FR-4 Mixed Dielectric Material PCB Blind Buried Via ENIG
4-layer RT/duroid 5880+TG175 FR4 Hybrid PCB with ENIG Controlled Depth Slots
4-layer RO4003C+TG175 FR4 Hybrid PCB 1.4mm Finished Board Thick ENIG
2-Layer Ultra-Thin Flexible Polyimide, Adhesiveless PCB SF202 ENEPIG Green Solder Mask
TP2000 PCB TP Series 6mm Wangling DK20 Substrate Pure Gold Bare Copper
25mil TF600-Based 2-Layer DK6.0 TF Series PCB with ENIG and Copper-filled Vias
Rogers RT/duroid 5870 PCB 2-layer 10mil Laminate ENIG Finish Bare Copper
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported