Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
TLX offers reliability in a wide range of RF
applications. This material is versatile due to its 2.45 - 2.65 DK range and
available thicknesses and copper cladding. It is suitable for low layer count
microwave designs.
Item NO.:
BIC-028-v6.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaColor:
GreenShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 daysTLX-0 Microwave PCB 2-layer Low DK 2.45 Taconic High Frequency PCB 62mil 1.575mm With Immersion Silver
TLX is PTFE based fiberglass laminate, it is ideal for use inradar systems,mobile communications,microwave test equipment,microwave transmission devicesandRF components.
TLX is a workhorse in the RF microwave substrate world where the fiberglass offers mechanical reinforcement wherever a substrate experiences severe environments such as: resistance to creep for PCBs bolted to a housing that encounter high levels of vibration during space launch, high temperature exposure in engine modules, radiation resistance inspace,antennafor warships that undergo extreme environments at sea and a substrate for altimeters that see a wide range of temperatures during flight.
There're TLX-0 (dk2.45), TLX-9 (dk2.50), TLX-8 (dk2.55), TLX-7 (dk2.60) and TLX-6 (dk2.65) in the TLX family. Dielectric thickness of TLX-0 ranges from 0.127mm to 6.35mm (5mil-250mil), TLX-9 ranges from 0.05mm to 6.35mm (2mil - 250mil), TLX-8 ranges from 0.064mm to 6.35mm (2.5mil to 250mil), TLX-7 ranges from 0.089mm to 6.35mm (3.5mil - 250mil), TLX-6 ranges from 0.089mm to 6.35mm (3.5mil to 250mil).
PCB Date Sheet:
| Final height of PCB: | 1.6 mm ±10% |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | HASL Lead Free |
| Solder Mask Apply To: | Bottom, 12micron Minimum |
| Solder Mask Color: | Green, PSR-2000GT600D, Taiyo Supplied. |
| Solder Mask Type: | LPSM |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | Bottom |
| Colour of Component Legend | White, IJR-4000 MW300, Taiyo brand |
| Manufacturer Name or Logo: | Marked on the board in a conductor and leged FREE AREA |
| VIA | N/A |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
DK-TLX-0:
| Type | DK | |
| TLY-5A | 2.17 | |
| TLY-5 | 2.20 | |
| TLY-3 | 2.33 | |
| TLT-0 | TLX-0 | 2.45 |
| TLT-9 | TLX-9 | 2.50 |
| TLT-8 | TLX-8 | 2.55 |
| TLT-7 | TLX-7 | 2.60 |
| TLT-6 | TLX-6 | 2.65 |
| TLE-95 | 2.95 | |
| TLC-27 | 2.75 | |
| TLC-30 | RF-30 | 3.00 |
| TLC-32 | 3.20 | |
| TLF-35 | 3.50 | |
| TLF-35-xxxx-A | 3.50 | |
| RF-35 | RF-35A2 | 3.50 |
| TRF-41 | 4.10 | |
| TRF-43 | 4.30 | |
| TRF-45 | 4.50 | |
| RF-60A | 6.15 | |
| CER-10 | 10 | |
Benefits:
Excellent mechanical & thermal properties
Low & stable DK
Dimensionally stable
Low moisture absorption
UL 94 V-O rating
Tightly controlled DK
Low DF
For low layer count microwave designs
Applications:
Antennas
Couplers, Splitters, Combiners,
Amplifiers, Mixers, Filters
Passive components
MANUFACTURING PROCESS:
BICHENG PCB EQUIPMENT:
BICHENG PCB CERTIFICATION:
Previous:
Taconic RF Made on TLF-35 60mil 1.524mm Immersion Gold PCBNext:
Taconic High Frequency PCB Built on RF-35TC 10mil 0.254mmIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
14-Layer Panasonic M6 R-5775(N) Laminate High Speed PCB ENEPIG Green Solder Mask
8-Layer RO4350B Tg180 FR-4 Mixed Dielectric Material PCB Blind Buried Via ENIG
4-layer RT/duroid 5880+TG175 FR4 Hybrid PCB with ENIG Controlled Depth Slots
4-layer RO4003C+TG175 FR4 Hybrid PCB 1.4mm Finished Board Thick ENIG
2-Layer Ultra-Thin Flexible Polyimide, Adhesiveless PCB SF202 ENEPIG Green Solder Mask
TP2000 PCB TP Series 6mm Wangling DK20 Substrate Pure Gold Bare Copper
25mil TF600-Based 2-Layer DK6.0 TF Series PCB with ENIG and Copper-filled Vias
Rogers RT/duroid 5870 PCB 2-layer 10mil Laminate ENIG Finish Bare Copper
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported