Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
This is a type of 4-layer thin PCB board built
on FR-4 substrate with Tg 135°C for the application of GPS Tracker.
Item NO.:
BIC-466-v101.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 days
Multi-layer Thin PCB 0.5mm 4-Layer Thin PCB Board With Immersion Gold
(Printed circuits boards are custom-made products, the picture and parameters shown are just for reference)
1.1 General description
It's only 0.5 mm thick without silkscreen on yellow solder mask (Taiyo) and immersion gold on pads. The base material is from ITEQ supplying 72 up PCB per panel. They're fabricated per IPC 6012 Class 2 using supplied Gerber data. Each 50 panels are packed for shipment.
1.2 Features and benefits
1. FR-4 material is RoHS compliant and suitable for thermal reliability needs;
2. Immersion gold has long storage time ( It can be stored for more than 1 year in vacuum bag);
3. We have Powerful PCB capabilities support your research and development, sales and marketing;
4. 16000㎡workshop and 8000 types of PCB's per month;
5. Hassle-free, one-to-one after-sales service;
6. ISO9001, ISO14001, IATF16949, ISO13485, UL Certified;
7. More than 18+ years of PCB experience;
8. IPC Class 2 / IPC Class 3.
1.3 Applications
Surveillance Systems
Grid Tie Inverter
Modem USB
Mifi Router
Vehicle GPS Tracker
User Access Control
Circuit Board Parts
Embedded Systems Applications
Converter DC To DC
Printers
1.4 PCB Parameter
| PCB SIZE | 100 x 105mm=72PCS |
| BOARD TYPE | Multilayer PCB |
| Number of Layers | 4 layers |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | NO |
| LAYER STACKUP | copper ------- 18um(0.5oz)+plate TOP CS |
| 4mil prepreg | |
| copper ------- 18um(0.5oz) GND Plane | |
| 5mil FR-4 | |
| copper ------- 18um(0.5oz) PWR Plane | |
| 4mil prepreg | |
| copper ------- 18um(0.5oz) PWR Plane | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 4mil/4mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.3/2.50mm |
| Number of Different Holes: | 31 |
| Number of Drill Holes: | 2315 |
| Number of Milled Slots: | 0 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control | no |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | FR-4, ITEQ IT140 TG>135, er<5.4 |
| Final foil external: | 1oz |
| Final foil internal: | 0.5oz |
| Final height of PCB: | 0.52-0.56mm |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | Immersion gold 0.025µm over 3µm Nickel (14.9% area) |
| Solder Mask Apply To: | TOP and Bottom, 12micron Minimum |
| Solder Mask Color: | Yellow, Taiyo PSR-2000GT600D |
| Solder Mask Type: | LPSM |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | No silkscreen requried. |
| Colour of Component Legend | No silkscreen requried. |
| Manufacturer Name or Logo: | No silkscreen requried. |
| VIA | Plated through hole(PTH), Via in Pad and via capping on CS and PS, vias should not be visible. |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" (0.15mm) |
| Board plating: | 0.0030" (0.076mm) |
| Drill tolerance: | 0.002" (0.05mm) |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
BICHENG PCB WORKSHOP:


BICHENG MAIN COURIERS:
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
2-Layer RO4350B LoPro PCB 4mil Rogers Substrate Immersion Gold Blue Solder Mask
Wangling F4BTMS1000 High DK10.2 Laminate 2-layer 10mil OSP Custom PCB
Wangling F4BME217 PCB 1mm Thick DK2.17 Substrate 2-Layer Bare Copper
Rogers CLTE-MW PCB 2.9mil 2-layer Immersion Gold No Solder Mask Black Silkscreen
2-Layer RF-10 AGC Taconic High Frequency PCB 10mil ENEPIG DK10.2 Laminate
14-Layer Panasonic M6 R-5775(N) Laminate High Speed PCB ENEPIG Green Solder Mask
8-Layer RO4350B Tg180 FR-4 Mixed Dielectric Material PCB Blind Buried Via ENIG
4-layer RT/duroid 5880+TG175 FR4 Hybrid PCB with ENIG Controlled Depth Slots
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported