Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
Rogers RO3003 high frequency circuit materials are
ceramic-filled PTFE composites intended for use in commercial microwave and RF
applications. It was designed to offer exceptional electrical and mechanical
stability at competitive prices.
Item NO.:
BIC-037-v7.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaColor:
WhiteShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 daysRogers RO3003 High Frequency PCB 2-Layer Rogers 3003 10mil Circuit Board DK3.0 DF 0.001 Microwave PCB
The mechanical properties are consistent. This allows the designer to develop multi-layer board designs without encountering warpages or reliability problems. RO3003 materials exhibit a coefficient of thermal expansion(CTE) in the X and Y axis of 17 ppm/℃. This expansion coefficient is matched to that of copper, which allows the material to exhibit excellent dimensional stability, with typical etch shrinkage, after etch and bake, of less than 0.5 mils per inch. The Z-axis CTE is 24 ppm/℃, which provides exceptional plated through-hole reliability, even in severe environments.
Typical applications:
1) Automotive radar
2) Cellular telecommunications systems
3) Datalink on cable systems
4) Direct broadcast satellites
5) Global positioning satellite antennas
6) Patch antenna for wireless communications
7) Power amplifiers and antennas
8) Power backplanes
9) Remote meter readers
PCB Specifications:
| PCB SIZE | 100 x 100mm=1PCS |
| BOARD TYPE | Double sided PCB |
| Number of Layers | 2 layers |
| Surface Mount Components | NO |
| Through Hole Components | NO |
| LAYER STACKUP | copper ------- 35 um(1 oz) |
| RO3003 0.254mm | |
| copper ------- 35 um(1 oz) | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 5mil / 5mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.3mm / 0.8mm |
| Number of Different Holes: | N/A |
| Number of Drill Holes: | N/A |
| Number of Milled Slots: | N/A |
| Number of Internal Cutouts: | N/A |
| Impedance Control: | N/A |
| Number of Gold finger: | N/A |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | RO3003 0.254mm |
| Final foil external: | 1oz |
| Final foil internal: | N/A |
| Final height of PCB: | 0.3 mm ±0.1 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | N/A |
| Solder Mask Apply To: | N/A |
| Solder Mask Color: | N/A |
| Solder Mask Type: | N/A |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | N/A |
| Colour of Component Legend | N/A |
| Manufacturer Name or Logo: | N/A |
| VIA | N/A |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | N/A |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Data Sheet of Rogers 3003 (RO3003):
| RO3003 Typical Value | |||||
| Property | RO3003 | Direction | Units | Condition | Test Method |
| Dielectric Constant,εProcess | 3.0±0.04 | Z | 10 GHz/23℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 Clamped Stripline | |
| Dielectric Constant,εDesign | 3 | Z | 8GHz to 40 GHz | Differential Phase Length Method | |
| Dissipation Factor,tanδ | 0.001 | Z | 10 GHz/23℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 | |
| Thermal Coefficient of ε | -3 | Z | ppm/℃ | 10 GHz -50℃to 150℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| Dimensional Stability |
0.06 0.07 |
X Y |
mm/m | COND A | IPC-TM-650 2.2.4 |
| Volume Resistivity | 107 | MΩ.cm | COND A | IPC 2.5.17.1 | |
| Surface Resistivity | 107 | MΩ | COND A | IPC 2.5.17.1 | |
| Tensile Modulus |
930 823 |
X Y |
MPa | 23℃ | ASTM D 638 |
| Moisture Absorption | 0.04 | % | D48/50 | IPC-TM-650 2.6.2.1 | |
| Specific Heat | 0.9 | j/g/k | Calculated | ||
| Thermal Conductivity | 0.5 | W/M/K | 50℃ | ASTM D 5470 | |
|
Coefficient of Thermal Expansion (-55 to 288℃) |
17 16 25 |
X Y Z |
ppm/℃ | 23℃/50% RH | IPC-TM-650 2.4.4.1 |
| Td | 500 | ℃TGA | ASTM D 3850 | ||
| Density | 2.1 | gm/cm3 | 23℃ | ASTM D 792 | |
| Copper Peel Stength | 12.7 | Ib/in. | 1oz,EDC After Solder Float | IPC-TM 2.4.8 | |
| Flammability | V-0 | UL 94 | |||
| Lead-free Process Compatible | Yes | ||||
BICHNEG PCB WORKSHOP:
BICHNEG PCB CERTIFICATION:
BICHENG PCB MAIN COURIERS:
Previous:
Rogers RO3010 High Frequency 2-Layer 10mil Printed Circuit Board PCBNext:
Rogers 4003 60mil 1.524mm RO4003C High Frequency RF PCBIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
WL-CT440 PCB 30mil 0.762mm Wangling Laminate ENIG Finish No Solder Mask
TP1600 PCB 31.49mil High DK16 Wangling Laminate Pure Gold Plating
TLX-9 PCB 10mil 0.254mm Taconic High Frequency Laminate EPIG Nickle-free
2-Layer RT/duroid 6006 PCB 10mil Rogers Substrate Immersion Silver No Solder Mask
2-layer RO4533 PCB 20mil Rogers Laminate Immersion Gold Green Solder Mask
2-Layer RO4350B LoPro PCB 4mil Rogers Substrate Immersion Gold Blue Solder Mask
Wangling F4BTMS1000 High DK10.2 Laminate 2-layer 10mil OSP Custom PCB
Wangling F4BME217 PCB 1mm Thick DK2.17 Substrate 2-Layer Bare Copper
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported