Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
RO3010 laminates are competitively priced products with exceptional mechanical and electrical stability. This stability simplifies the design of broadband components and allows the materials to be used in a wide range of applications over a very broad range of frequencies.
Item NO.:
BIC-048-v10.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaColor:
WhiteShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 daysRogers RO3010 High Frequency PCB 2-Layer Rogers 3010 10mil 0.254mm Printed Circuit Board DK10.2 DF 0.0022 Microwave PCB
Rogers RO3010 high frequency circuit materials are ceramic-filled PTFE composites intended for use in commercial microwave and RF applications. It was designed to offer exceptional electrical and mechanical stability at competitive prices.
The mechanical properties are consistent. This allows the designer to develop multi-layer board designs without encountering warpages or reliability problems. RO3010 materials exhibit a coefficient of thermal expansion(CTE) in the X and Y axis of 17 ppm/℃. This expansion coefficient is matched to that of copper, which allows the material to exhibit excellent dimensional stability, with typical etch shrinkage, after etch and bake, of less than 0.5 mils per inch. The Z-axis CTE is 24 ppm/℃, which provides exceptional plated through-hole reliability, even in severe environments.
Typical applications:
PCB Specifications:
| PCB SIZE | 91 x 85mm=1PCS |
| BOARD TYPE | Double sided PCB |
| Number of Layers | 2 layers |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | YES |
| LAYER STACKUP | copper ------- 18um(0.5 oz)+plate TOP layer |
| RO3010 0.254mm | |
| copper ------- 18um(0.5 oz) + plate BOT Layer | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 4 mil / 8 mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.4mm / 0.8mm |
| Number of Different Holes: | n/a |
| Number of Drill Holes: | n/a |
| Number of Milled Slots: | 0 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control: | no |
| Number of Gold finger: | 0 |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | RO3010 0.254mm |
| Final foil external: | 1 oz |
| Final foil internal: | N/A |
| Final height of PCB: | 0.3 mm ±0.1mm |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | Immersion Gold |
| Solder Mask Apply To: | Bottom, 12micron Minimum |
| Solder Mask Color: | Green, PSR-2000GT600D, Taiyo Supplied. |
| Solder Mask Type: | LPSM |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | Bottom |
| Colour of Component Legend | White, IJR-4000 MW300, Taiyo brand |
| Manufacturer Name or Logo: | Marked on the board in a conductor and leged FREE AREA |
| VIA | N/A |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Data Sheet of Rogers 3010 (RO3010):
| Property | RO3010 | Direction | Units | Condition | Test Method |
| Dielectric Constant,εProcess | 10.2±0.05 | Z | 10 GHz/23℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 Clamped Stripline | |
| Dielectric Constant,εDesign | 11.2 | Z | 8GHz to 40 GHz | Differential Phase Length Method | |
| Dissipation Factor,tanδ | 0.0022 | Z | 10 GHz/23℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 | |
| Thermal Coefficient of ε | -395 | Z | ppm/℃ | 10 GHz -50℃to 150℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| Dimensional Stability |
0.35 0.31 |
X Y |
mm/m | COND A | IPC-TM-650 2.2.4 |
| Volume Resistivity | 105 | MΩ.cm | COND A | IPC 2.5.17.1 | |
| Surface Resistivity | 105 | MΩ | COND A | IPC 2.5.17.1 | |
| Tensile Modulus |
1902 1934 |
X Y |
MPa | 23℃ | ASTM D 638 |
| Moisture Absorption | 0.05 | % | D48/50 | IPC-TM-650 2.6.2.1 | |
| Specific Heat | 0.8 | j/g/k | Calculated | ||
| Thermal Conductivity | 0.95 | W/M/K | 50℃ | ASTM D 5470 | |
|
Coefficient of Thermal Expansion (-55 to 288℃) |
13 11 16 |
X Y Z |
ppm/℃ | 23℃/50% RH | IPC-TM-650 2.4.4.1 |
| Td | 500 | ℃TGA | ASTM D 3850 | ||
| Density | 2.8 | gm/cm3 | 23℃ | ASTM D 792 | |
| Copper Peel Stength | 9.4 | Ib/in. | 1oz,EDC After Solder Float | IPC-TM 2.4.8 | |
| Flammability | V-0 | UL 94 | |||
| Lead-free Process Compatible | Yes |
BICHENG PCB EQUIPMENT:
BICHENG PCB CERTIFICATION:
BICHENG PCB MAIN COURIERS:

Previous:
Rogers RF PCB RO3210 25mil 0.635mm DK10.2 Immersion GoldNext:
Rogers RO3003 High Frequency PCB 2 Layer 10mil DK3.0 DF 0.001 PCBIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
2-Layer RO4350B LoPro PCB 4mil Rogers Substrate Immersion Gold Blue Solder Mask
Wangling F4BTMS1000 High DK10.2 Laminate 2-layer 10mil OSP Custom PCB
Wangling F4BME217 PCB 1mm Thick DK2.17 Substrate 2-Layer Bare Copper
Rogers CLTE-MW PCB 2.9mil 2-layer Immersion Gold No Solder Mask Black Silkscreen
2-Layer RF-10 AGC Taconic High Frequency PCB 10mil ENEPIG DK10.2 Laminate
14-Layer Panasonic M6 R-5775(N) Laminate High Speed PCB ENEPIG Green Solder Mask
8-Layer RO4350B Tg180 FR-4 Mixed Dielectric Material PCB Blind Buried Via ENIG
4-layer RT/duroid 5880+TG175 FR4 Hybrid PCB with ENIG Controlled Depth Slots
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported