Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
Rogers RT/duroid 5870 high frequency material is
glass microfiber reinforced PTFE composites which is designed for exacting
stripline and microstrip circuit applications.
Item NO.:
BIC-016-v103.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaColor:
WhiteShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 days
Rogers RT/Duroid 5870 20mil 0.508mm High Frequency PCB Double Sied RF PCB for Millimeter Wave Applications
(Printed Circuit Boards are custom-made products, the picture and parameters shown are just for reference)
The exceptional dielectric constant uniformity results from its randomly oriented microfibers. The dielectric constant of RT/duroid 5870 is uniform from panel to panel and is constant over a wide frequency range. Its low dissipation factor extends the usefulness of RT/duroid 5870 to Ku-band and above. RT/duroid 5870 materials are easily cut, sheared and machined to shape. They are resistant to all solvents and reagents, hot or cold, normally used in etching printed circuits or in plating edges and holes.
The typical applications are commercial airline broadband antennas, microstrip circuits, stripline circuits, millimeter wave applications, military radar systems, missile guidance systems and point to point digital radio antennas etc.
PCB Specifications:
| PCB SIZE | 99 x 65mm=1PCS |
| BOARD TYPE | Double sided PCB |
| Number of Layers | 2 layers |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | YES |
| LAYER STACKUP | copper ------- 35um(1 oz)+plate TOP layer |
| RT/duroid 5870 0.508mm | |
| copper ------- 35um(1oz) + plate BOT Layer | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 5 mil / 4.5 mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.3 mm / 4.6 mm |
| Number of Different Holes: | 7 |
| Number of Drill Holes: | 105 |
| Number of Milled Slots: | 0 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control: | no |
| Number of Gold finger: | 0 |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | RT/duroid 5870 0.508mm |
| Final foil external: | 1.0 oz |
| Final foil internal: | N/A |
| Final height of PCB: | 0.6 mm ±0.1 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | Immersion Gold |
| Solder Mask Apply To: | N/A |
| Solder Mask Color: | N/A |
| Solder Mask Type: | N/A |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | n/a |
| Colour of Component Legend | N/A |
| Manufacturer Name or Logo: | N/A |
| VIA | Plated through hole(PTH), minimum size 0.3mm. Solder mask uncovered |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Data Sheet of Rogers RT/duroid 5870
| RT/duroid 5870 Typical Value | ||||||
| Property | RT/duroid 5870 | Direction | Units | Condition | Test Method | |
| Dielectric Constant,εProcess |
2.33 2.33±0.02 spec. |
Z | N/A |
C24/23/50 C24/23/50 |
1 MHz
IPC-TM-650 2.5.5.3 10 GHz IPC-TM 2.5.5.5 |
|
| Dielectric Constant,εDesign | 2.33 | Z | N/A | 8GHz to 40 GHz | Differential Phase Length Method | |
| Dissipation Factor,tanδ |
0.0005 0.0012 |
Z | N/A |
C24/23/50 C24/23/50 |
1
MHz IPC-TM-650 2.5.5.3 10 GHz IPC-TM 2.5.5.5 |
|
| Thermal Coefficient of ε | -115 | Z | ppm/℃ | -50℃to 150℃ | IPC-TM-650 2.5.5.5 | |
| Volume Resistivity | 2 x 107 | Z | Mohm cm | C/96/35/90 | ASTM D 257 | |
| Surface Resistivity | 3 x 107 | Z | Mohm | C/96/35/90 | ASTM D 257 | |
| Specific Heat | 0.96(0.23) | N/A |
j/g/k (cal/g/c) |
N/A | Calculated | |
| Tensile Modulus | Test at 23℃ | Test at 100℃ | N/A | MPa(kpsi) | A | ASTM D 638 |
| 1300(189) | 490(71) | X | ||||
| 1280(185) | 430(63) | Y | ||||
| Ultimate Stress | 50(7.3) | 34(4.8) | X | |||
| 42(6.1) | 34(4.8) | Y | ||||
| Ultimate Strain | 9.8 | 8.7 | X | % | ||
| 9.8 | 8.6 | Y | ||||
| Compressive Modulus | 1210(176) | 680(99) | X | MPa(kpsi) | A | ASTM D 695 |
| 1360(198) | 860(125) | Y | ||||
| 803(120) | 520(76) | Z | ||||
| Ultimate Stress | 30(4.4) | 23(3.4) | X | |||
| 37(5.3) | 25(3.7) | Y | ||||
| 54(7.8) | 37(5.3) | Z | ||||
| Ultimate Strain | 4 | 4.3 | X | % | ||
| 3.3 | 3.3 | Y | ||||
| 8.7 | 8.5 | Z | ||||
| Moisture Absorption | 0.02 | N/A | % | 0.62"(1.6mm) D48/50 | ASTM D 570 | |
| Thermal Conductivity | 0.22 | Z | W/m/k | 80℃ | ASTM C 518 | |
| Coefficient of Thermal Expansion |
22 28 173 |
X Y Z |
ppm/℃ | 0-100℃ | IPC-TM-650 2.4.41 | |
| Td | 500 | N/A | ℃TGA | N/A | ASTM D 3850 | |
| Density | 2.2 | N/A | gm/cm3 | N/A | ASTM D 792 | |
| Copper Peel | 27.2(4.8) | N/A | Pli(N/mm) |
1oz(35mm)EDC
foil after solder float |
IPC-TM-650 2.4.8 | |
| Flammability | V-0 | N/A | N/A | N/A | UL 94 | |
| Lead-free Process Compatible | Yes | N/A | N/A | N/A | N/A | |
MANUFACTURING PROCESS:
BICHNEG PCB WORKSHOP:
BICHNEG PCB CERTIFICATION:
BICHENG PCB MAIN COURIERS:
Previous:
RT/Duroid 5880 10mil Double Sided Rogers High Frequency PCB Sided RF PCBNext:
PTFE PCB Board 1.5mm PTFE Plate with 3oz Copper and Immersion Silver Pads ldIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
14-Layer Panasonic M6 R-5775(N) Laminate High Speed PCB ENEPIG Green Solder Mask
8-Layer RO4350B Tg180 FR-4 Mixed Dielectric Material PCB Blind Buried Via ENIG
4-layer RT/duroid 5880+TG175 FR4 Hybrid PCB with ENIG Controlled Depth Slots
4-layer RO4003C+TG175 FR4 Hybrid PCB 1.4mm Finished Board Thick ENIG
2-Layer Ultra-Thin Flexible Polyimide, Adhesiveless PCB SF202 ENEPIG Green Solder Mask
TP2000 PCB TP Series 6mm Wangling DK20 Substrate Pure Gold Bare Copper
25mil TF600-Based 2-Layer DK6.0 TF Series PCB with ENIG and Copper-filled Vias
Rogers RT/duroid 5870 PCB 2-layer 10mil Laminate ENIG Finish Bare Copper
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported