Call Us Now !
Tel : +86 755 27374946
Order Online Now !
Email : info@bichengpcb.com
It is a double layer board manufactured as per IPC class 2 standard. All of the boards are 100% electrical tested, flying probe or test fixture, before shipment.
Item NO.:
BIC-196-v141.0Order(MOQ):
1-10Payment:
T/TProduct Origin:
ChinaColor:
WhiteShipping Port:
ShenzhenLead Time:
7-10 days
TC600 High Frequency PCB 50mil 1.27mm Double Sided Microwave Circuit Board With Immersion Silver
(Printed Circuit Boards are custom-made products, the picture and parameters shown are just for reference)
General Description:
This is a type of heat management PCB made on Rogers’ (Arlon) TC600 substrate with 50mil thickness, starting 0.5oz copper, finished 1oz copper, black solder mask on component side and immersion silver plated on pads.
PCB Specifications:
| PCB SIZE | 120 x 66mm=1up |
| BOARD TYPE | Double sided PCB |
| Number of Layers | 2 layers |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | NO |
| LAYER STACKUP | copper ------- 17um(0.5 oz)+plate TOP layer |
| TC600 1.27mm | |
| copper ------- 17um(0.5 oz) + plate BOT Layer | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 6 mil / 6 mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.5 mm / 4.0 mm |
| Number of Different Holes: | 6 |
| Number of Drill Holes: | 87 |
| Number of Milled Slots: | 0 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control: | no |
| Number of Gold finger: | 0 |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | TC600 1.27mm |
| Final foil external: | 1.0 oz |
| Final foil internal: | N/A |
| Final height of PCB: | 1.4 mm ±0.1 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | Immersion Silver, 80.8% |
| Solder Mask Apply To: | Top side and bottom side |
| Solder Mask Color: | Black |
| Solder Mask Type: | LPI |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | Component side |
| Colour of Component Legend | White |
| Manufacturer Name or Logo: | N/A |
| VIA | Plated through hole(PTH), minimum size 0.5mm. |
| FLAMIBILITY RATING | 94V-0 |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Our Advantages:
1.Powerful PCB capabilities support your research and development, sales and marketing;
2.PCB Products and Manufacturing are certified by authorized organizations;
3.16000㎡workshop with 30000㎡output capability and 8000 types of PCB's per month;
4.Quick CADCAM checking and free PCB quotation;
5.No minimum order quantity. 1 piece is available;
6.A Team with passion, discipline, responsibility and honesty;
7.More than 19+ years of high frequency PCB experience;
8.Prototype PCB capability to Volume Production capability;
9.Delivery on time: >98%, Customer complaint rate: <1%
10.IPC Class 2 / IPC Class 3;
Our PCB Capabilities(2022):
|
BICHNEG PCB WORKSHOP:
BICHNEG PCB CERTIFICATION:
BICHENG PCB MAIN COURIERS:
Previous:
AD255C High Frequency PCB 60mil 1.524mm Antenna Circuit Board Double Layer with Immersion GoldNext:
Rogers TMM13i High Frequency 15mil 20mil 25mil 60mil High DK 12.85 RF PCB Immersion GoldIf you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
New Products
WL-CT440 PCB 30mil 0.762mm Wangling Laminate ENIG Finish No Solder Mask
TP1600 PCB 31.49mil High DK16 Wangling Laminate Pure Gold Plating
TLX-9 PCB 10mil 0.254mm Taconic High Frequency Laminate EPIG Nickle-free
2-Layer RT/duroid 6006 PCB 10mil Rogers Substrate Immersion Silver No Solder Mask
2-layer RO4533 PCB 20mil Rogers Laminate Immersion Gold Green Solder Mask
2-Layer RO4350B LoPro PCB 4mil Rogers Substrate Immersion Gold Blue Solder Mask
Wangling F4BTMS1000 High DK10.2 Laminate 2-layer 10mil OSP Custom PCB
Wangling F4BME217 PCB 1mm Thick DK2.17 Substrate 2-Layer Bare Copper
© Copyright: 2026 Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd.. All Rights Reserved.
IPv6 network supported